BURSA’NIN KÖYLERİNDEN KADIN PORTRELERİ

793

 

Bursa’nın köylerinden kadın portreleri
– Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan ve kentin 200 köyünden kadınların yaşamını yansıtan ‘Köyümüzün Kadınları’ adlı fotoğraf sergisi, 21 Mart Cumartesi tarihine kadar Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde görülebilir.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle hazırlanan ‘Köyümüzün Kadınları’ adlı fotoğraf sergisi, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi’nin (BAM) çalışmaları kapsamında hazırlanan sergide, Bursa’nın 200 köyünde çekilen fotoğraflar ve görüntülerin derlemesini gözler önüne seriyor. ‘Köyümüzün Kadınları’ fotoğraf sergisinin açılışını, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez yaptı. Bursa’da yoğun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından bu özel serginin hazırlandığını anlatan Erdönmez, “Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi bünyesinde ‘Bursa Köylerinde Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi’ kapsamında yürütülen çalışmalardan kadın portrelerini görüyoruz, sergimizde… Sergideki fotoğraflarda kadınların hayatın her alanında önemli yerinin olduğunu yansıtmak istedik” dedi.
Kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılması adına kayıt altına alınan çalışmaların ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle izlenime sunulduğunu belirten Erdönmez, köylerden kadınların el sanatlarından söyledikleri türkülere, yaptıkları yemeklerden günlük yaşamlarına kadar her detayın sergide yer aldığını ifade etti. Sanatseverler de sergiyi ilgiyle izleyerek, özel fotoğrafları ve projeyi çok beğendiklerini vurguladı.
Bursa’nın köylerinden kadınların yaşamını yansıtan 15 video görüntüsü ile fotoblok halinde hazırlanan 110 fotoğrafın yer aldığı ‘Köyümüzün Kadınları’ sergisi, 21 Mart Cumartesi tarihine kadar Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde görülebilir.