BÜYÜKŞEHİR KÜTÜPHANELERİ ÖRNEK OLUYOR

786

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü, Ceza İnfaz Kurumu ve Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki çocuk kütüphanelerini UNICEF Çocuk Dostu Şehirler Programı’nda ‘İyi Örnek Uygulama’ olarak sundu.

 

‘UNICEF Türkiye 2016-2020 Ülke Programı’ hedefleri doğrultusunda ‘Çocuk Dostu Şehirler Programı’, yerel düzeyde, çocukların günlük hayatını etkileyen birçok hizmeti yürüten kurumlar olan belediyelerin bu alanda yaptığı çalışmalarını destekleyici faaliyetler yürütüyor. Program kapsamında, yerel yönetimlerin çocuk hakları temelinde veri toplama ve çocuk dostu program geliştirilmesi konusunda kurumsal kapasitelerinin artırılması ve belediyeler arası bilgi ve deneyim paylaşımı toplantıları aracılığıyla çocuk dostu program örneklerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Bilgi paylaşımı

Bu kapsamda İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Belediyeler Arası Bilgi ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı’nda Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nce 2015 yılında Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kurulan koridor kütüphaneleri ve 2016 yılından bu yana Müzeler Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen atölye çalışmaları paylaşıldı. Gerçekleştirilen çalışmalar ile özellikle hastanede uzun dönemli tedavi gören, okullarından uzak kalan çocukların, hastanede geçirdikleri sürede hem kitap okumaları hem de eğitimlerine destek olunmasının yanı sıra Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Göç Tarihi, Tekstil, Enerji, Karagöz ve Vakıf Eserleri müzelerinin atölye çalışmaları da anlatıldı.

Toplantıda ayrıca, Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirilen atölye çalışması ele alındı.  Ayrıca merkeze uzak, özellikle taşımalı sistemde eğitim veren okullarda gerçekleştirilen atölye çalışmaları ve faaliyetler de toplantıya katılan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen belediye temsilcileri ile paylaşıldı. Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nce kütüphanelere erişimi olmayan çocuklara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar çocuk dostu belediyecilik hizmetleri açısından önemli yer tutuyor. Sunumu ilgiyle takip eden katılımcılar merak ettikleri soruları da sorarak kendi şehirlerinde bu uygulamaları gerçekleştirmek için fikir alışverişinde bulundular.