ALİPAŞA OYUNCAK KÜTÜPHANESİ

 

imagesVYD32FXF

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek oyuncak kütüphanesi kimliği kazandırılan tarihi hamam-tekke yapısının kurucusu, 1627 yılında Bursa’ya yerleşerek Ali Paşa Hamamı’nı satın alan ve onarımdan geçirdikten sonra tekke (İsmail-i Rumi Tekkesi) işlevine dönüştüren Sufi Saçlı Ahmed Efendi’dir.

2015 yılından itibaren, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen eğitim içeriğiyle, 0-12 yaş aralığındaki çocukları oyuncakla tanıştırmak, oyuncakları evlerine götürüp oynamalarını sağlamak ve eğitimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Özellikle nitelikli oyuncağa ulaşamayan, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı çocukların gelişimlerine destek olarak çocuğu okul öncesi eğitime hazırlamayı hedeflemektedir. Çocuklarımız gün içerisinde 45 dakika oyun odalarında 45 dakikada okuma salonunda olmak üzere toplam 1,5 saat kütüphanemizde vakit geçirebilmektedirler. 0-7 yaş arası çocuklar aileleriyle birlikte, 8 yaş ve üzeri çocuklar bireysel olarak kütüphanemize giriş yapabilirler.

Okuma saatlerinde, okullarımız gruplar halinde ziyarette bulunarak oyun ve etkinliklerden faydalanabilmektedir. Bu amaçla kütüphanemizde çocuklar için masal okuma, drama, atölye çalışmaları gerçekleştirilmekte, bireysel ya da gruplar halinde oyunlar oynanabilmektedir. Ayrıca binamızın ön tarafında bulunan oyun parkımızdan ve bahçemizden de faydalanabilme imkanı bulunmaktadır. Kütüphanemizi ziyarete imkanı olmayan Bursa İline bağlı İlçelerdeki Köy Okulları ziyaret edilerek oradaki öğrenciler ile birlikte atölye çalışmaları, hikaye okuma ve anlatma etkinlikleri yapılmaktadır.

Kullanıcılar, kütüphanemize yıllık 50 TL ücret karşılığında üye olup 15 gün süreli 1 adet oyuncak ve 1 adet kitap ödünç alabilmektedir.

ALIPASA OYUNCAK KUTUPHANESI (4) ALIPASA OYUNCAK KUTUPHANESI (7)
ALIPASA OYUNCAK KUTUPHANESI (2) ALIPASA OYUNCAK KUTUPHANESI (1)

Hizmete Açılış Tarihi

10 Haziran 2015

İletişim Bilgileri

Adres : Alipaşa Mahallesi

Yüceyer Caddesi No: Bila

Osmangazi / BURSA

Tel : (0224) 368 99 54