HASAN BEY KÜTÜPHANESİ

Mudanya merkezde yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip olan Hasan Paşa (Hasan Bey) Hamamı, Bursa Büyükşehir Belediyesinin, atıl durumda bulunan tarihi yapıların hayatın içine katılarak yaşam merkezlerine dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında, 2014 yılında çevresi ile birlikte restorasyona alınarak, bir yandan sahip olduğu tüm değerleri ile birlikte ayağa kaldırılıp kent belleğine kazandırılırken, bir yandan da çevresinde yapılan düzenleme ile sosyal donatı alanlarıyla zenginleştirilmiştir. Yaklaşık 400 metrekare alan üzerine inşa edilen yapı, 14 Mart 2022 tarihinden itibaren Hasan Bey Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Kütüphanemiz Mudanya’nın Hasanbey Mahallesi, Namazgah Caddesi ve Eski Su Sokağı’nın kesiştiği köşede yer almaktadır. Ayrıca sosyal ve kültürel aktivitelerle kaliteli zaman geçirilebilmesi için açık alanı ve 50 kişilik oturma kapasiteli iki okuma salonuna sahiptir.
Öğrencilerin ders çalışıp araştırma yapmalarını sağlamak ve aynı zamanda kitapseverlerin ücretsiz üyelik ile 15 gün süreli, 3 kitap ödünç alabilecekleri Türk ve Dünya klasiklerinin de yer aldığı 2000 adet güncel kitaptan oluşan koleksiyonu ile hizmet vermektedir.
Amacımız Bursa’nın tarihi ve kültürel birikimini gelecek kuşaklara aktarmak ve okuyucuların daha kaliteli bir atmosferde kitap okuma alışkanlıklarına katkıda bulunmaktır.

Adres: Hasan Bey Mahallesi, Namazgah Caddesi, No:2, Mudanya/ BURSA

Telefon: 0224 544 50 93