ŞEHBENDERLER KONAĞI KÜTÜPHANESİ

Geleneksel Türk evi mimari doku örneklerini bünyesinde barındıran ve 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen konak, 2010 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon ile kütüphane kimliği kazanmıştır.

Bursa’nın önemli değerlerinden olan Şehbenderler Konağı Kütüphanesinde sayın Murat AKSEL’in bağışladığı yaklaşık 15.000’e yakın kitap  koleksiyonu kullanıma sunulmuştur. Kütüphane koleksiyonunda bulunan İslam tarihi, tefsir, hadis, tasavvuf, felsefe, sanat ve tarih kitapları ile bu konularda araştırma yapan akademisyen ve kütüphane kullanıcılarına ihtisas kütüphanesi olarak  bir çok araştırmaya kaynak olabilecek şekilde düzenlenmiştir. Aynı zamanda nadir eserler, Osmanlıca koleksiyonu ile sözlükler ve kıymetli ansiklopediler bulunmaktadır.

Kütüphanemiz de araştırma yapmak isteyen araştırmacılar kitapları okuma salonunda inceleyip, fotokopi çektirebilirler. Kitaplar dışarıya ödünç olarak verilmemekle birlikte kütüphane de araştırma yapmak için herhangi bir üyelik işlemine gerek bulunmamaktadır.

6911-org IMG_2096 IMG_2875 IMG_3608
Hizmete Açılış Tarihi

09 Şubat 2010

İletişim 

Adres: İbrahim Paşa Mah. Kız Okulu Cad.

Osmangazi-BURSA

Tel: (0224) 224 24 18