ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

1954-1960 yılları arasında dönemin Bursa Belediye Başkanı Reşat OYAL’ın başlattığı yoğun imar faaliyetleri kapsamında genişletilen Setbaşı Köprüsü’nün sağ ayağında, yine Reşat OYAL tarafından yaptırılan kütüphane binamız, ilk başta 1958 yılı Bursa Kapalıçarşı yangınından zarar gören esnaf için alt katı pasaj üst katı nikah dairesi olarak yaptırılmıştır.

11 Eylül 1998 yılında Belediye Başkanı Erdem SAKER tarafından kütüphane kimliğine kavuşturulan bina 2018 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek okurlar için daha modern bir görünüme kavuşturulmuş ve bu tarihten günümüze kadar okuyuculara ve araştırmacılara haftanın 7 günü kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir.

Bursa’nın tarihsel, kültürel ve toplumsal hafızasına sahip çıkma ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmada, sahip olduğu zengin kitap içeriği ve 300 kişi kapasiteli kütüphane bünyesinde; Umurbey Genel Okuma Salonu, Ahmed-i Dai Süreli Yayınlar Bölümü, Lami-i Çelebi Bursa Belgeliği ve Çocuk Bilgi Parkı ile okuyucu ve araştırmacılara hizmet vermektedir.

Kütüphanemiz de araştırma yapmak isteyen araştırmacılar kitapları salonda inceleyip, fotokopi çektirebilir; ücretsiz bir şekilde kütüphaneye üye olup 15 gün süreli ödünç kitap alabilmektedir. E-kitap hizmeti ile de kütüphaneye gelemeyen okuyuculara uzaktan kitaba erişim imkanı sağlanmaktadır.

Şehir Kütüphanesi, yürüttüğü kütüphanecilik hizmetlerinin yanında aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinliklerin sunulduğu bir kültür merkezidir. Bünyesinde ücretsiz olarak konser, konferans ve seminerler düzenlenmekte, çocuklar için çizgi film gösterimi yapılmakta ve Üftade Gösteri ve Konferans Salonunda sanatsal ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir.

 Şehir Kütüphanesinin Bölümleri

Umur Bey Genel Okuma Salonu: İsmini 14. YY’da yaşamış Aydınoğulları Beylerinden olan Umur Bey’den alan salonumuz, genel ve günlük okuyucu ile ortaöğretim ve üniversite öğrencilerinin güncel ve popüler kitaplara, edebi türde eserlere, temel kaynaklara ulaşmalarına, çeşitli uzmanlık alanları hakkında bilgi edinmelerine ve araştırma yapmalarına yönelik hizmet sunmaktadır. Okuma salonunda açık raflarda sergilenen kaynaklara okuyucunun serbestçe ulaşması mümkün olduğu gibi otomasyon sisteminden yararlanarak kütüphane kataloğunda bulunan kitap ve kitap dışı materyaller hakkında bilgi taraması yapabilirler.

NLY_0195 NLY_0213
NLY_0198 NLY_0192

 

Ahmed-i Dai Süreli Yayınlar Salonu: İsmini 15. YY’da yaşamış Divan Şairi Ahmed-i Dai’den alan süreli yayınlar salonumuz, güncel olarak bünyesinde bulundurduğu yerel ve ulusal basınımıza ait günlük gazeteler, haftalık ve aylık yayınlanan dergiler ile yurt ve dünya genelindeki aktüaliteyi takip etmek isteyen vatandaşlarımıza ferah bir ortamda hizmet sunmaktadır.

NLY_0217 NLY_0216

 

Lami-i Çelebi Bursa Belgeliği: İsmini Divan Şairi Lami-i Çelebi’den (1472-1551) alan salonumuz, okuyucuya ve araştırmacılara, Bursa Kentinin, kendi uzun geçmişinde biriktirdiği tarihsel-kültürel birikimine ulaşmalarında zengin bir içerik sunmaktadır. Bünyesinde kentle ilgili kitap, makale, afiş, rapor, maket, harita, nadir eserler ve eski fotoğraflar yer almaktadır. Ayrıca Bursa tarihinin en önemli kaynağı olan Bursa Kadı Sicilleri, mikrofilm ve dijital ortama kaydedilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.

NLY_0173 NLY_0180

 

Çocuk Bilgi Parkı: 6-12 yaş grubu çocukların kitabı ve kütüphaneyi tanımaları, merak edip sorgulama yapmaları, kitapla bütünleşik bir hayata adım atmaları amaçlarına yönelik hizmet vermektedir. Salonumuz eğitici ve öğretici temel bilgilendirme kaynakları ve çocuk edebiyatı ürünlerinden oluşan geniş bir koleksiyon yelpazesine sahip olup, çocuklara öğrenmenin zevk ve heyecanını keşfedecekleri, eğlenirken bilgilenecekleri bir ortam sunmaktadır.

NLY_0231 NLY_0227
NLY_0225 NLY_0237

 

Üftade Gösteri ve Konferans Salonu: Salonumuz yaklaşık 100 kişilik oturma kapasitesiyle seminer, konferans, müzik dinletileri gibi değişik kategorilerdeki  etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

DSCN4213 DSCN4677

Şehir Kütüphanesi Sergi Salonu: Güzel sanatların gelişimine katkı sağlama bağlamında resim, heykel, fotoğraf, çini, maket vb. sergileri için kullanılmaktadır.

Hizmete Açılış Tarihi

11 Eylül 1998

İletişim Bilgileri

Adres: Kurtoğlu Mah. Atatürk Cad. No:1 Setbaşı Köprüsü Yanı 16360

YILDIRIM / BURSA

Tel : (0224) 716 25 50