Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni

614

Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gururunu yaşadığımız bu dönemde Türkçemize gereken hassasiyetin gösterilmesine katkı sunmak, bilim, sanat, edebiyat ve öğretim dili olarak gelişmesine destek olmak amacıyla, 9-10 Şubat 2024 tarihlerinde “Türkiye Yüzyılında Türkçenin Yüzyılı Bilgi Şöleni” gerçekleştiriyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir.” sözünden yola çıkarak dilimiz kimliğimizdir yaklaşımıyla, farkındalık oluşturmak temel hedefimizdir.

Bilimsel danışmanlığını Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Şahin’in üstlendiği bilgi şöleni, 4 bilimsel oturumdan oluşacaktır. Oturumların öncesinde anahtar konuşmacıların yapacakları sunumlarla katılımcılara ilham vereceklerini umuyoruz. Ücretsiz olan bilgi şöleni programına katılım için kayıt gerekli değildir.

Detaylı program için tıklayınız.