CİLTÇİLİK ATÖLYE ÇALIŞMASI

1051

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Şube Müdürlüğü’nün 48. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde Şehir Kütüphanesi’nde düzenlenen CİLTÇİLİK ATÖLYE ÇALIŞMASI büyük ilgi görmüştür.

Bu çalışmaya Bursa Yazma ve Basma Eserler Kütüphanesi görevlisi Hüseyin Gürsel Bilmiş ve Balibeyhan Cilt Ve Kâğıt Atölyesi görevlisi Yücel Öztürk önderliğinde ilgililerle buluşmuştur. Bu iki önderin yanı sıra Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinden Kübra Balcı, Öznur Saya, Fatma Nur Yalvaç, Çağla Erdem, Rağda Ekin, Aylin Hafızoğlu, Kemal Polat, Harun Bilgin, Rabia Özmen, Aslı Akbaş, Nurullah Kesimoğlu bu çalışmara katkıda bulunmuşlardır.

Tek parça kağıttan katlama yöntemiyle defter oluşturup üzerine cilt yaparak ilgilileri hayrete düşüren ciltçiler kitapta cildin önemini vurguladılar.

Hayatımızın her döneminde küçükten büyüğe herkesin ihtiyacı olan kitapların korunma yöntemlerinden olan ciltçilik sanatı tek bir kağıtla başlayıp kitap olana kadar ciltleme sayesinde hayat bulmuştur. Ayrıca Şehir Kütüphanesine neşe ve hareketlilik katan bu atölye çalışmasında cilde ve ciltçiliğe gereken önemi vermemiz için çok güzel bir sunum olmuştur.