GEÇMİŞTEN GELECEĞE ‘BURSA KÜTÜPHANELERİ’

978

 

–       ‘BURSA KÜTÜPHANELERİ’ KENT BELGELİĞİNDE

–       BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ‘BURSA KÜTÜPHANELERİ’ ADLI ESER, ‘49. KÜTÜPHANELER HAFTASI’NDA KENT BELGELİĞİNE KAZANDIRILDI.

–       ‘BURSA KÜTÜPHANELERİ’ KİTABINI TANITAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KÜTÜPHANELERİN ‘MİLLETLERİN HAFIZALARI’ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

–       BAŞKAN ALTEPE, “BURSA, KENT KÜLTÜRÜNÜN GELECEĞE AKTARILMASI KONUSUNDA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR” DEDİ.

–       BAŞKAN ALTEPE, BU YIL HER İLÇEYE BİR KÜTÜPHANE KURULMASI VE KÖYLERE OKUMA KÖŞESİ OLUŞTURULMASINI HEDEFLEDİKLERİNİ ANLATTI.

 

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belgeliğine kazandırılan ‘Bursa Kütüphaneleri’ kitabı, ‘49. Kütüphaneler Haftası’nda okurla buluştu.

 

Bursa’da yatırımlarıyla, daha yaşanabilir bir kent oluşumunu sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kültürel mirasın ve geleneksel değerlerin geleceğe taşınması noktasında eserler kazandırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belgeliğine kazandırılan eserlere ‘Bursa Kütüphaneleri’ adlı kitap ile bir yenisi daha eklendi. ‘49. Kütüphaneler Haftası’nda okurlarla buluşturulan kitabın tanıtımı da Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

“Bursa, Türkiye’ye örnek”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından sürdürülen çalışmalarla kent belgeliğine değerli eserlerin kazandırıldığını ifade etti. Bu eserlere ‘Bursa Kütüphaneleri’ adlı kitabın da eklendiğini anlatan Başkan Altepe, kütüphanelerin kentin ve medeniyetin belleği olduğunu söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak altyapıdan üstyapıya, şehrin erişilebilir olması yolunda çalışmalar yaparken, kültür ve medeniyetin beşiği kentimizde kaybolmak üzere olan tüm belgeleri de yeni eserlerle gelecek kuşaklara taşınması konusunda gerekeni yapıyoruz. Bursa, kent kültürünün geleceğe aktarılması konusunda Türkiye’ye örnek oluyor” diye konuştu.

Bursa’da bu alanda güçlü bir ekip oluşturulduğunu ifade eden Altepe, “Kitaplar, düşünceleri olgunlaştırır. Kitap okumak kişiyi erdemli bir insan haline getirir. Kitap okumayan nesillerin fikir üretme kapasiteleri körelir. Kütüphaneler, bireysel fayda ile birlikte toplumsal faydayı da önceleyen, toplumları uygarlık düzeyine taşıyan bilgi merkezleri, milletlerin hafızalarıdır” dedi.

 

Her ilçeye bir kütüphane

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir, Şehbenderler Konağı, Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi ve Hanımlar Lokali kütüphaneleri olmak üzere 4 kütüphanenin aktif olarak çalıştığını ifade ederken, Bursa’da Kültür Bakanlığı’na ve resmi kurumlara bağlı kütüphanelerle özel kişiliklerin oluşturduğu kütüphanelerin de bulunduğuna işaret etti. Altepe, Büyükşehir Belediyesi’ne kütüphanelerinde 2012 yılında 60 bin eserlik koleksiyonla 425 bin kişiye hizmet verildiğini vurgulayarak, son 5 yılda Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen talepler doğrultusunda 149 okula 6 bin 800 civarında kitap bağışlandığını belirtti. Bunun yanı sıra gezici kütüphanenin de merkeze uzak 13 okula hizmet verdiğini anlatan Altepe, bu yıl da her ilçeye bir kütüphane kurulması ve köylere okuma köşesi oluşturulmasını hedeflediklerini kaydetti.

 

Bursa’da Kütüphanecilik kültürü

Başkan Altepe ‘Bursa Kütüphaneleri’ kitabının, geçmişten bugüne dek kentin kütüphanecilik anlayışını gözler önüne serdiğini belirterek, çalışmanın kitapseverlere yeni ufuklar açacağını söyledi.

Bursa Kütüphaneleri kitabına editörlük yapan Ali İhsan Karataş da çalışmanın süreci ve Bursa’da kütüphanelerin tarihiyle ilgili bilgiler verdiği açıklamasında, değerli bir eserin kente kazandırılmasına destek olan Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

 

Kitap bağışı çağrısı

Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ise köylerde yaşayan vatandaşlardan, köylerine kültür merkezleri ve okuma odaları yapılması konusunda yoğun talepler geldiğini söyledi. Erdönmez, ayrıca Murat Aksel’in binlerce kitabını kütüphanelere bağışladığını örnekleyerek, tüm Bursalıları kitap bağışına davet etti.

 

Karikatürler düşündürdü

Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü ve Ar-Ge Şube Müdürü Aziz Elbas ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Bursa Araştırma Merkezi ve Şehir Kütüphanesi çalışanları ve toplantıya yoğun ilgi gösterdi. Toplantının ardından Başkan Altepe, Şehir Kütüphanesi’nde sergilenen kitap konulu karikatür sergisini de gezerek, önemli mesajlar içeren eserleri ilgiyle inceledi.